Krejzlíkovi ~ zahradní architektura

Jsme rodinná firma poskytující komplexní služby v oblasti návrhů a realiazací zahrad. Máme odborné vzdělání, dlouholetou praxi ale především mnoho spokojených klientů.Více o nás »

Závlahové systémy

Proč si na zahradě instalovat automatický závlahový systém?

Automatický závlahový systém (AZS) v dnešní době bezesporu patří k vybavení zahrady. Správně nainstalovaný automatický závlahový systém umožní dosažení značných úspor, času i vody. Naše firma nabízí instalaci AZS z komponentů firmy HUNTER, renomovaného amerického výrobce závlahové techniky. Mezi základní přednosti AZS patří:

 • dosažení značných úspor vody díky rovnoměrné a cílené závlaze
 • minimalizace odparů vody při zálivce v nočních nebo ranních hodinách
 • šetrnější způsob zálivky trávy a rostlin a lepší využití vody
 • automatická závislost intenzity závlahy na srážkách
 • rychlá návratnost investičních nákladů
 • značná úspora času ve srovnání s ručním zaléváním
 • systém zavlažuje zahradu i během Vásší nepřítomnosti, např. dovolené
 • nižší poškození trávníků (žádné hadice se nepovalují po zahradě)
 • velice snadná obsluha závlahy
 • možnost členění závlahy do sekcí s různými požadavky na závlahu
 • vytvoření velmi zajímavého vizuálního efektu a příjemného mikroklima
 • vyšší zhodnocení pozemku

Jak funguje? Možnosti AZS na zahradě

AZS je souborem vzájemně propojených komponentů. Základem závlahy jsou výsuvné postřikovače různých typů používaných pro zavlažování trávníku. Skupiny postřikovačů jsou sdruženy do tzv. sekcí z důvodu kapacity vodního zdroje, ale také proto, že každou sekci lze ovládat zvlášť, tudíž se může regulovat množství vody v různých částech zahrady. Postřikovače jsou instalované spolu s polyethylenovým rozvodným potrubím a kabelovým vedením cca 20 – 30 cm pod povrchem země.

Celý systém ovládá naprogramovaná řídící jednotka, která postupně otvírá jednotlivé sekční ventily závlahy (jsou umístěné též pod povrchem země ve ventilové šachtici). Po otevření elekromagnetického ventilu vnikne do dané sekce voda a její tlak vysune postřikovače z jejich pouzder nad zem a začne probíhat zavlažovací cyklus po dobu určeném ovládací jednotkou. Po ukončení závlahy se postřikovače vrátí zpět do pouzder.

Zavlažovaní se samozřejmě nemusí omezovat pouze na zalévání trávníku. Naopak velmi často se kombinuje s různými formami mikrozávlahy. To se týká především keřových výsadeb, trvalkových záhonů apod. Nejčastěji se používá nadzemní kapkovací potrubí (skryté v mulčovací kůře) nebo různé typy zavlažovacích jehel, mikrozavlažovačů apod.

Stavební připravenost

Nad zahradou, a tedy i nad AZS, je dobré uvažovat již při stavbě domu. Proto, pokud uvažujete o instalaci AZS, Vám doporučujeme se s námi poradit o umístění průchodek pro potrubní rozvody a kabeláž pod dlažbou, chodníky, do domu apod. Finanční náklady jsou v této fázi zanedbatelné. Následné komplikace při instalci mohou prodražit celý systém.

Vodní zdroj

Pro spolehlivé a dlouhodobé fungování AZS je potřeba mít dostatečný zdroj dostatečně čisté vody. Mezi nejčastější zdoje vody pro závlahu patří vlastní studna, méně často pak vodovodní řád nebo jímka na dešťovou vodu (ta je ovšem v drtivé většině potřeba dopouštět z jiného zdroje, rovněž čistota může být problematická).

Co nabízíme?

Kompletní instalaci AZS na Vaši zahradu včetně výkopových prací, instalaci  čerpací a filtrační technologie, zapojení systému. Zaškolení majitele je samozřejmostí.

Údržba, servis, životnost

Našim klientům nabízíme odborný servis (záruční i pozáruční), podzimní odvodnění systému a samozřejmě opětovné jarní uvedení do provozu. Při kvalitně provedených servisních pracích se životnost systému pohybuje v desítkách let. Mráz dobře zazimovaný  systém nepoškozuje.

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si o dalších službách »